Skip to content Skip to footer

Spacerkiem po Międzychodzie cz. 1

Ul. Piłsudskiego 29 – chyba najładniejsza elewacja secesyjnej kamienicy w Międzychodzie. Na uwagę zasługują różnego rodzaju zdobienia. Od dołu fasada ozdobiona jest boniowaniem, czyli elementem mającym naśladować duże kamienie. Ich lico jest gładkie. Najbardziej rzucają się w oczy ozdobne gzymsy zwieńczające ścianę przy krawędzi dachu oraz okna I piętra. A i okna są ozdobione bogatymi w ornamenty naczółkami , wspornikami i obramieniami. Przed drzwiami wejściowymi znajdują się dwie kolumny, zdobione kapitelami, na których wspiera się ozdobny tympanon, wewnątrz którego widzimy rzeźbiony kartusz. Oryginalne drzwi nie zachowały się, obecne są wykonane współcześnie. Patrząc na bogate zdobienia budynku i one musiały być zapewne niezwykle pięknie zdobione. Wnętrze korytarza i klatki schodowej wygląda tragicznie. Zachowały się niegdyś piękne dwuskrzydłowe, symetryczne, częściowo szklone drzwi, obecnie w opłakanym stanie. Ich łukowate nadświetla do dnia dzisiejszego cieszą oko niezwykle barwnymi szkleniami. Balustrada schodów wykonana z drewna, z toczonymi tralkami a poręcz ozdobiona jest rzeźbioną głową smoka.

Autor : Jan Wasilkiewicz

Magazine & Blog WordPress Theme

© 2026 Chronicle. All Rights Reserved.